Jak dbać o chryzantemy

W dzisiejszych czasach ogrom problemów ze sprawami związanymi z niezadbanymi ogrodami jest w stanie pomóc rozwiązać właściwe dobranie roślin. Wybranie najlepszych gatunków nie bywa jednak zazwyczaj rzeczą prostą. Aby trafnie dokonać wyboru, najlepiej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz bardziej malejących temperatur i zbliżającego się listopada dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak pięknych roślin, jak chryzantema gałązkowa.
Chryzantemy doniczkowe
Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com
Chryzantema to przecudna, często hodowana roślina ozdobna o przecudnych okrągłych kwiatostanach. Wyjątkowo ceniona w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich podarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacji.

W trakcie rozważań nad dobraniem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy uwzględnić rozmaite rodzaje chryzantem. Wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb,jak również od preferencji klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co lepsze dla ogrodu. Każdemu zależy, by jego ogród przedstawiał sobą klasę i autentyczny styl. Z takiej przyczyny potrzeba przyłożyć się intensywnie do jego niezwykłego wyglądu. Można kupić chociażby gatunki odporne na mróz, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub (dodatkowe info) Jessica – są one całkiem wytrzymałe i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Aby je uprawiać, najbezpieczniej nabyć gotowe sadzonki chryzantem. Jest to z pewnością wyjście tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy znaczne w porównaniu na przykład z kosztem zakupu gotowego krzaka.Chryzantemy
Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
Chryzantemy właściwie uprawianie odwdzięczają się zapadającym w pamięć kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. Chryzantema gałązkowa może przybierać różnorodne barwy – od żółtej przez czerwień i bordo po śnieżnobiałe, różowe i pomarańczowe. Podczas hodowli trzeba pamiętać, że są bardzo podatne na mszyce i grzyby, z tego powodu ich właściwe oświetlenie jest nad wyraz nieodzowne po zimowaniu. W razie wystąpienia mszyc lub (szczegóły tu...) mączniaka prawdziwego, należy spryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema najczęściej ma wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5. W dzisiejszych czasach chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie.