O tym, że warto nauczyć się języków z rodziny słowiańskich

Większość spogląda na zachód, wyjeżdża na zachód i studiuje języki germańskie czy romańskie, mnie zaś osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie trzeba nawet żeby za bardzo wytężać wzrok, ażeby zobaczyć naszych najbliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w jakich porozumiewają się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Jakie to kraje i dlaczego warto się im bliżej przyjrzeć, a może i począć uczyć się jednego z tych języków?
książki do nauki języków obcych
Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowa zasada jest taka, że im dalej za wschodnią granicę tym bardziej rosyjski rządzi. Nie chodzi tylko o to, że Federacja Rosyjska jest geograficznie najpotężniejszym krajem na całej kuli ziemskiej, tak więc pokonwersujesz w tym języku w wielu miejscach, ale także, ważne jest to, że w państwach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina lub Kazachstan także porozumiesz się w tym języku.

Tak to już bowiem przez lata się ułożyło, iż rosyjski był najistotniejszym z języków i ten stan trwa po dziś dzieńj. Federacja Rosyjska to kraj, który rzuca cień na pozostałe kraje i bezdyskusyjnie rządzi w obszarze postsowieckim, jeśli myślimy o Wschodzie, jako o miejscu załatwiania transakcji to rosyjski (źródło artykułu) jest konieczny. Dzięki takiej sytuacji dosyć dobrze rozwija się rynek translatorski. Tłumaczenie języka rosyjskiego (bonusy) to coraz częstsze zlecenia, zwłaszcza dla ludzi interesu, którzy przeprowadzają na Wschodzie swoje sprawy, a ich język rosyjski dobry jest do rozmowy, lecz nie do przekładania na rosyjski istotnych dokumentów.A może chcemy najzwyklej poznać kulturę mniej liczącym się w tym obszarze państw, jak Ukraina czy Białoruś? To interesujące, chociaż zaniedbane kraje. We wschodniej Ukrainie, co prawda porozmawiamy raczej w języku rosyjskim, ale już w zachodniej w obiegu jest przede wszystkim ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest odizolowana przez dyktatora Łukaszenkę, lecz kiedyś może będzie to kraj bardziej gościnny.

Języki słowiańskie to także kraje na południu, jak Czechy, Słowacja oraz państwa na Bałkanach: Chorwacja lub Serbia. Każdy z tych języków, choć w wielu miejscach podobny, tak naprawdę wymaga solidnej nauki. Wiedzą o tym wszyscy, którzy jeżdżą choćby do Czech i już na starcie słyszą dziwny, niby podobny, lecz trochę komiczny, trochę swojski język. Podobnie jest w Chorwacji (na urlop jeździ tam coraz więcej Polaków) – jest coś podobnego w tym języku, lecz to ciągle dość obcy język.