Chryzantemy ogrodowe: jedne z niezwykłych roślin, jakie obecnie można zasadzić w ogrodzie

Pośród roślin kwitnących jesienią w naszych ogródkach swoim urokiem wyróżniają się chryzantemy. Udostępnione w bardzo szerokim wyborze kolorów, z różnymi kształtami kwiatostanów coraz częściej kupowane są nie tylko z okazji Wszystkich Świętych, lecz ozdabiamy takimi kwiatami także swoje balkony i tarasy.
Chryzantemy ogrodowe popularnie zwane są złocieniami. Chryzantemy ogrodowe wyróżniają się przede wszystkim bardzo długim czasem kwitnienia, dobrze pielęgnowane będą bardzo obficie kwitły aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Niezależnie od odmiany charakterystyczną cechą tego typu roślin są specyficzne liście z ząbkami w kolorze ciemnozielonym. Poprzez prace hodowlane udało się wyhodować chryzantemy o pojedynczych, całkowitych lub półpełnych kwiatostanach. Uprawa chryzantem, zazwyczaj takich ,których przeznaczenie to kwiaty cięte musi odbywać się w specjalnych szklarniach - sprawdź więcej. Lecz szeroki wybór różnych gatunków powoduje, iż uprawa chryzantem dostępna będzie również w ogrodach. Będzie to możliwe dzięki temu, iż hodowcy wyhodowali specjalne odmiany ogrodowe. Pośród chryzantem do ogrodów wyszczególnić możemy 2 odmiany: chryzantemy na jeden rok oraz wieloletnie.
kwiaty
Autor: Raquel Gálvez
Źródło: http://www.flickr.com


Kwiaty chryzantemowe rabatowe, a więc te, jakie można uprawiać w gruncie będą to kwiaty całkowicie albo w części odporne na niskie wartości temperaturowe. W zależności od odmiany pierwsze kwiaty chryzantem rabatowych mogą kwitnąć już w sierpniu. Miejsce, w którym będą rosły powinno być słoneczne - http://www.chryzantemy.pl/index.php?go=jak_uprawiac. Sadzonki chryzantem ogrodowych należy wysadzać do gruntu późną wiosną, kiedy mamy pewność, że nie będzie już znacznego obniżenia temperaturowego. Sadzimy je na żyznej oraz przepuszczalnej ziemi. Aby kwiaty bardziej się rozkrzewiały po niespełna czternastu dniach od posadzenia należy przyciąć sadzonkom wierch pędów.
Gdy rośliny będą zawiązywać pączki kwiatowe rozpoczynamy ich zasilanie. Proces nawożenia wykonujemy raz na czternaście dni. Gdy zauważymy, iż pąki będą się delikatnie wybarwiać, trzeba wówczas zrezygnować z następnego nawożenia roślin. Kwiaty chryzantem zimujących w gruncie musimy odpowiednio przygotować na nadejście zimowej pory. Z nadejściem pierwszych przymrozków ich pędy należy poprzycinać oraz zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.