Jakie są możliwe rozwiązania na to, żeby sprawnie, niedrogo i zgodnie z przepisami pozbywać się wytwarzanych ścieków z domu.

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego powinien przypilnować tego, żeby w jakiś sposób pozbywać się ścieków. Szczęśliwie wylewanie ich poza gospodarstwo, do przydrożnego rowu nie wchodzi w grę i za takie praktyki można zostać surowo ukaranym.
Na szczęście istnieje dużo innych metod, bardziej ekologicznych, które pozwolą na skuteczne załatwienie tego problemu. Jeżeli w okolicy będzie przebiegała linia kanalizacyjna, to najbardziej praktyczne będzie podpięcie się bezpośrednio do niej. Odpada wtedy jakakolwiek późniejsza obsługa, co dla niejednej osoby będzie niezwykle praktycznym rozwiązaniem.
oczyszczalnia ścieków
Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak takie rozwiązanie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy taka kanalizacja znajduje się w okolicy. Dodatkowo trzeba się liczyć z pewnymi kosztami, bo nie tylko będzie trzeba płacić co miesiąc opłatę za użytkowanie, ale także koszt przyłączenia może być dość spory, szczególnie jeśli trzeba by było pociągnąć większy odcinek. Kolejną możliwością jest szambo, jakie ma postać zbiornika o odpowiednio dobranej wielkości zakopanego w pewnym oddaleniu od budynku mieszkalnego. Szambo jest znacznie tańszym rozwiązaniem w budowie od kanalizacji, lecz użytkowanie go będzie się wiązać z kilkoma niedogodnościami. Najpoważniejszą z nich jest obowiązek regularnego wywożenia tego, co zawiera zbiornik, ponieważ nie można dopuścić do tego, żeby się przepełnił.

Następną opcją na poradzenie sobie z opisywanym problemem są niewielkie oczyszczalnie ścieków - http://www.kingspanenviro.com/pl/gospodarka-wodno-sciekowa/oczyszczanie-scieku. W porównaniu z szambem, mają one istotne zalety, jakie skłaniają zwiększającą się liczbę właścicieli do wybrania takiego właśnie wyjścia. Wprawdzie na początku wydatki na inwestycję w oczyszczalnię są nieco większe, ale już po kilku latach używania będą się one zwracać, a potem już się tylko zyskuje. Po pierwsze odpada konieczność systematycznego wywozu zawartości, co nie tylko sporo kosztuje, lecz również jest bardzo niewygodne. Ze względu na prostą konstrukcję nie potrzebuje także żadnych poważniejszych zabiegów konserwacyjnych, stwierdzić wręcz można, że jest w zasadzie bezobsługowa. Poza tym taka oczyszczalnia jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska, przez co można ją bez żadnej obawy stosować przy swoim domu.
Rzecz jasna nie można tego typu instalacji zrobić tam gdzie się chce, bo regulacje prawne dokładnie określają reguły, jakie muszą być przestrzegane. Ważne są między innymi odległości od studni oraz budynków, jakie nie mogą być mniejsze od ustalonych w przepisach. Trzeba też pamiętać o tym, że niezbędnym elementem takiej instalacji jest Kingspan Environmental osadnik ścieków, jakiego rolą będzie oczyszczenie ich we wstępny sposób w procesie fermentacji.