Zamawiamy akcesoria do ogrodu. Na co zwrócić uwagę?

Ogród jest miejscem, które ma służyć odpoczynkowi i relaksowi na łonie przyrody. Powinien stanowić oazę spokoju dla jego właścicieli. W zależności od gustu i ilości wolnego czasu ogrody będą prezentować się różnie. Lata temu przydomowy ogródek służył w pierwszej kolejności do uprawiania jarzyn i owoców, by nie trzeba było ich kupować. Jeżeli posesja była na tyle duża, wydzielało się miejsce na sad, gdzie umieszczano drzewa owocowe.

Na dzień dzisiejszy występuje to coraz rzadziej, ludzie mają niewątpliwie coraz mniej wolnych chwil na pielęgnacje ogrodu oraz znajdujących się tam roślin. Nierzadko zdarza się tak, że w małym ogrodzie sadzi się kilka drzewek owocowych, a poza tym rośliny głównie ozdobne. Istnieje duża liczba takich roślin i krzewów, które wymagają minimalnej troski i samodzielnie są w stanie się rozwijać i rosnąć. Planując ogród można wykorzystać bardzo dużo różnorodnych rozwiązań.

Oczko wodne
piękny ogródek
Autor: justgrimes
Źródło: http://www.flickr.com
Chętnie wykorzystywanym elementem współczesnych ogrodów jest oczko wodne. Jest to po prostu niewielki staw, w którym rosną różnorodne rośliny i mogą zamieszkiwać małe wodne zwierzęta. Wokół oczka i na jego dnie można umieścić kamienne otoczaki lub inne kamienie, by dno oczka w jak największym stopniu upodobnić do naturalnego stawu. Mogą się tam gnieździć ropuchy i inne płazy, warto również zainwestować w ryby. Niezwykle efektownie prezentują się przykładowo karpie koi, które mają specyficzną złotą barwę. Oczka wodne wykonuje się z użyciem różnych technologii. Popularne są na przykład oczka wodne z folii, dzięki której uzyskuje się bardzo dużą szczelność.

Dróżki i rabaty
Typowy ogródek był dawniej podzielony na rabaty, pomiędzy którymi znajdowały się dróżki. Na dzień dzisiejszy pod tym względem jest stuprocentowa dowolność, ścieżki można wytyczać dowolnie. Dobrze jest jednak ścieżki te wzmocnić. Do tego celu także wykorzystywane są kamienie firmy Kohut. Konkretne grządki mogą być rozmaitej wielkości i dowolnych kształtów. Ogród nie musi być dokładnie rozplanowany, ważne by odpowiadał jego właścicielom. Jeżeli nie ma się pomysłu lub czasu na zagospodarowanie fragmentu przestrzeni, można w tym miejscu zorganizować trawnik. Trzeba tylko od czasu do czasu go skosić i podlać by prezentował się jak najlepiej. Można również posiać stokrotki, które uczynią go atrakcyjniejszym.
Autor : M.G.